Защо се сливат?

AutoCAD Формула AutoCAD

Защо, моля,понякога когато искам да начертая два концентрични кръга (с различни радиуси, респ. диаметри, но с общ център), то, когато вторият кръг е с радиус, респ диаметър, по-малък от първия, то той (по-малкият кръг) не се изчертава като по-малък от първия, а се слива с него, поради което първоначално си помислих, че изчезва някъде, но когато пуснах командата MOVE се видя, че всъщност има сливане (съвпадане) на двата кръга, тъй като единият се премести, но на старото място остана още един със същите размери и затова не съм го видял като кръг с по-малки размери, а съм си помислил, че е изчезнал някъде, докато всъщност той се е бил слял с първия кръг? Когато, обаче поискам да начертая втория кръг с по-големи размери от първия такова сливане няма. Сливане се получава и то понякога - не винаги - само когато вторият концентричен кръг искам да е с по-малки размери от първия. Помислих си да не би да има някакво допълнително прилепване, което да придърпва единия кръг към другия и те да се сливат, и затова изключих всички прилепвания като, напр., Quadrant, Geometric Center, Tangent - всички - с изключение само на Centre за да мога да видя центъра за да начертая концентрични кръгове. Сливането, обаче, отново се получаваше, макар и не винаги, както писах по-горе, т. е. 2-та кръга си се сливат или не когато те си искат, като че ли нещо придърпва единия (по-малкия) кръг към другия. При по-голям втори концентричен кръг от първия, дори и когато е с много малко по-голям радиус, респ. диаметър, от първоначално начертания - това сливане (придърпване) го няма. Защо, моля, се получава това? Благодаря.

Здравей, Ивайло.

Интересен проблем, от гледна точка на това че проблемът не се проявява всеки път.

Препоръката ми е да провериш дали не е включено тримерното прилепване ( 3Dosnap = F4), Понякога то, изиграва лоша шега.

Другото, което може да прихваща точки и да ти изграе лоша шега в определени моменти е SNAPMODE (снимка 1 позиция 1). Мисля че това е по-вероятно за така представения казус.

Снимка_1

Препоръката ми ако някое от тези две опции е включена да бъде изключена и повъзможност кръга да се изчервава по точка (центъра) и задаване на радиус (или диаметър, НО да се знае дали се задава радиус или диаметър, т.к. може да стане объркване и от това какво задаваме - радиус или диаметър, така че обръшай внимание и на това какво точно задаваш R или D). Може проблема да идва от това че първият кръг е изчертан с диаметър 5, след това искаш да изчератаеш такъв с диаметър 2.5, обаче вместо 2.5 в диаметър го задаваш в радиус, което е 5 в диаметър иииии ето го сливането ... така че това е третото нещо което се сещам че може да те подхлъзне.

Благодаря, Краси. Установих следното, а именно: 1. Когато поискам да начертая втори или трети или и т. н. кръгове, концентрични на първия, ако тези - следващите кръгове са с размери, близки до основния (първия) кръг, то, дори при всичко изключено, в т. ч. и F9, и оставено само Center от F3, кръговете се сливат с основния, независимо дали са < или > от него (първия (основния) кръг). При изключено и Center от F3 сливане няма, но центровете не съвпадат и за да станат кръговете концентрични, след изчертаването им включвам Center от F3 и с MOVE напасвам центровете, което, естествено е доста времеотнемащо. 2. Когато кръговете са с голяма разлика в размерите си - сливане при намерение да се изчертаят концентрични кръгове няма. 3. Ако поискам кръгове с близки размери да са концентрични и да не се сливат, независимо дали има нещо включено или не, а само Center на F3 да е включено, то, след изчертаването по център на първия кръг, всеки следващ трябва да се изчертава по радиус/диаметър, а не произволно когато искаме да е с размери, близки да основния кръг, понеже непременно ще се слее с него. 4. Такова сливане не се получава тогава и само тогава когато отворим чисто нов файл и там започнем изчертаване на първия концентричен кръг след основния. Ако поискаме още концентрични кръгове да изчертаем - те се сливат и трябва да се постъпва според т. 3., к. също е времеотнемащо. Дали има някакъв по-бърз и рационален начин за изчертаване на концентрични кръгове или трябва да се постъпва според т. 1. (с MOVE) или според т. 3. (с радиус/диаметър)? Благодаря.

Пропуснах може би, поне според мен, най-бързият начин за изчертаване на концентрични кръгове, а именно чрез OFFSET.

Здравей, Ивайло.

Определно Offset и за мен е най-подходящия вариант за направа на концентрични кръгове, НО определено не знам какво точно правиш като действия и мога само да предполагам какво се случва.

Когато ползваш Offset внимавай с това в каква съизмеримост задаваш т.е. имам предвид ако кръга ти е 10 единици обаче ти задаваш офсет 1000 единици навътре от тази окръжност ... няма как да се получат нешатата.

Друг вариант за грешка за който пак само предполагам е коагао правиш offset да речем че имаш окръжност 100000 единици и офсетваш с 10 единици тооо кой знае каква разлика няма в офсетната окръжност и оригиналаната окръжност ще е много много малка.

Друг вариант за грешка, който наистина може лесно да се допусне и често ми се е случвало е когато използвам Offset е следният:

Имам една окръжност с радиус 100 единици:

Избирам оффсет съответно

Снимка_1

задавам съответно разстоянието за офсет, което е съизмерно с вече изчертана окръжност ( а именно 10 единици)

Снимка_2

AutoCAD иска да селектирам обекта (снимка 3 позиция 1), съотвенто го правя.

Снимка_3

Нещата съответно се получават (снимка 4)

Снимка_4

Кликвам на вече създадения кръг и съответно офсетвам с 10 единици, Обаче вместо да преместя курсора на мишката навътре в тази окръжност и да създам третият кръг, то аз кликвам навън от окръжността или върху самата окръжност (снимка 6) втори път и съответно дублирам първата окръжност и нищо не случва :) просто дублирам първата окръност.

Снимка_5

Снимка_6

Последното е доста често срещан пропуск при ползването на Offset.

Препоръката ми е обърни внимание на споделените по-горе често срещани пропуски, които определено често се случват в ежедневната практика. И внимателно от къде идва проблема.


Малко извън темата, НО във връзка с това, което си писал че ти се налага включването на F3 защото ти трябват прилепванията.

Колкото до изполване на моментно прилепване (т.е. може да изключиш прилепванията от F3 и да използваш само едно прилепване и то временно) може да се направи посредством задържан Shift и десен бутон на мишката съответно при такава клавишна комбинация се показва менюто показнао на снимка 7 позиция 1, съответно ако избереш Center (снимка 7 позциия 2) имаш право да избереш само един път център :) т.е. имаш еднократно точно опредлено прилепване/

Снимка_7


Благодаря много, Краси! Учуден съм и ти се възхищавам на способността да ти стига времето и търпението за такива обстойни, подробни, изчерпателни и обхващащи напълно представения проблем предложения за решения или показани такива. Благодаря! (Особено за Shift и десния бутон, за к. знаех, ама ми беше изхвърчало от ума.)


Вашият отговор

Научи компютърните програми онлайн от топ експертите на България
Регистрацията в АУЛА ви дава:
  • 20 безплатни урока
  • Трикове и тънкости за софтуера
  • Отговори на вашите въпроси
  • Регистрация